20 grudnia 2019

Czułe życzenia wiosenne

Kolejne święta, kolejny rok. I co by tu napisać, żeby się nie powtarzać? ;-)
Dla mnie te święta po Noblu dla Olgi Tokarczuk są pod hasłem CZUŁOŚĆ.
Z tego wynikają tegoroczne świąteczne przesłania:

No bo po co to marnotrawstwo, po co kupować w większości niepotrzebne nikomu prezenty i zużywać zasoby Ziemi? Po co zabijać w imię obżarstwa, po co zadawać cierpienie dla tradycji? Po co wyrzucać potem do śmieci to, co zmarniało w lodówce. Po co ten nadmiar?

niestety, jedyne choinki, jakie dla Was mamy, to takie w aurze globalnego ocieplenia klimatu; w Zawadach póki co wiosna

Psychoanalitycy nazywają to pozycją depresyjną, której głównym przesłaniem jest TROSKA. Nasza noblistka nazwała to CZUŁOŚCIĄ.

Czułość jest tą najskromniejszą odmianą miłości. To ten jej rodzaj, który nie pojawia się w pismach ani w ewangeliach, nikt na nią nie przysięga, nikt się nie powołuje. Nie ma swoich emblematów ani symboli, nie prowadzi do zbrodni ani zazdrości.

Pojawia się tam, gdzie z uwagą i skupieniem zaglądamy w drugi byt, w to, co nie jest „ja”.

Czułość jest spontaniczna i bezinteresowna, wykracza daleko poza empatyczne współodczuwanie. Jest raczej świadomym, choć może trochę melancholijnym, współdzieleniem losu. Czułość jest głębokim przejęciem się drugim bytem, jego kruchością, niepowtarzalnością, jego nieodpornością na cierpienie i działanie czasu.

Czułość dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny…

W materiale filmowym na temat wegetarianizmu/weganizmu w Święta Bożego Narodzenia, gdzie polską tradycją jest najpierw tortura karpia a potem uginające się stoły od poćwiartowanych ciał zwierząt, ktoś mądrze powiedział: Nie pamiętam, co jadłem w święta kilka lat temu, ale pamiętam z kim siedziałem przy stole i o czym rozmawialiśmy.

I tego Wam i sobie życzymy. Owocnych rozmów (bez politykowania;)), wymiany myśli, prawdziwego poznania się i rozumienia, poczucia przynależności do rodziny, grupy, do Świata, gdzie we wzajemnych zależnościach szanujemy się i szanujemy te byty, które od nas zależą, a nie mogą się bronić przed naszą zachłannością.

ta choineczka za płotem czeka na naszych bożonarodzeniowych gości

Życzymy Wam kochani, by w te Święta, przy stołach i pod choinką, oraz w Nowym Roku, zapanowała czułość.
By żaden byt niepotrzebnie nie cierpiał. Żaden człowiek, żadne zwierzę ani Ziemia. Nie ma takiej potrzeby.
Zachowajmy dobre tradycje, złe odrzućmy, tak jak światli ludzie przed nami.

może jeszcze ktoś nie wie, ale odtwarzamy w Zawadach kolejne siedlisko, z przesłaniem, czyli Dom z bala

Na uczty, przez które nikt nie ucierpiał zapraszamy za czas jakiś Pod tulipana do Domu z bala! Może ktoś chciałby zamieszkać w naszym domu i pomóc w naszej wizji? A może kogoś takiego znacie?

Ponieważ to nius rozsyłany do naszych gości, klientów Galerii i wszystkich znajomych, również tych, którzy nie czytają regularnie niusów zawadzkich, doniosę tylko, że ten rok miał dla nas różne oblicza, złe i dobre, ale generalnie jest na plus. Największym tegorocznym sukcesem było zdobycie drugiego miejsca w ogólnopolskim konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej. Poza tym wnuki rosną (w tym roku Gustaw skończył 10 lat a Ksenia 3) i znowu są w pięknej dalekiej podróży, a stan pogłowia na szczęście w tym roku ten sam co w zeszłym! :-)

Dorobiliśmy się paneli słonecznych w Domku na górce, stuknęło nam 20 lat w Zawadach, co akurat może nie jest dobrą wiadomością, że czas leci jak głupi;), nowy sklepik z naszymi wyrobami czyli Galeria Wiejska w realu nareszcie gotowa, sauna się buduje, Dom z bala czeka na ciąg dalszy wiosną, naszej stronie http://zawady-oleckie.com/ od maja przybyło 3,5 tysiąca polubień…

Ze smutnych wiadomości nie żyje dr Jakuszko a w gospodarstwie w pobliskiej wsi tzw. Indianka zagłodziła zwierzęta :-( a w sądzie wlecze się proces w tej sprawie.

z dobrych wiadomości: bobry odbudowały tamę na zakręcie po tym, jak rozwaliła ją kopara

na pożegnanie „wiosenna” Lodzia przy wiadrze z nieoczekiwaną zawartością - w wiadrze przechowywana była ziemia…

I to tyle życzeń i wieści z Zawad Oleckich. Oby do przyszłego roku!

PS od Madzi:

Komentarze

staruszkowie z Sulechowa, 2019/12/21 15:36
Wszystkiego naj naj najlepszego i dużo czułości wokół Was życzymy. Czytelnikom niusów także, nawet tym przypadkowym
Ewa U., 2019/12/21 22:22
Niech trwa stan pogłowia w najlepszej kondycji, bądźcie czuli - jak dotąd i niech rośnie Dom z Bala!
z FB, 2019/12/22 13:49
Elisabeth F: Rozczulilam sie i tym widokiem ludzaco podobnym do innych mi drogich i czuloscia zawarta w tych zyczeniach i rewanzuje sie moimi - ciepla w sercu i przy piecu, mrozu i sniegu tyle, ile trzeba dla nastroju i zdrowego spaceru i caaaalej gory najslodszej czulosci ze strony bliskich dwu-i-czworonoznych i kontynuacji nadjeziornych pogaduchow w Nowym Roku. Tule czule wszystkich jak wyzej, podstawiam sie pod czule lizniecia i nasluchuje koledowego mruczenia .
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, choinka, roślina, drzewo, w budynku i na zewnątrz

Emilia P: Prawdziwie czuły narrator...Pozdrawiamy Was sąsiedzi!

Brtk S: Brawo bobry. A Wam Ania i Robert zdrowia, siły i więcej czasu. Dziś przesilenie, idziemy ku światłu!
Monika, North Carolina, 2019/12/23 09:19
Kochani Aniu i Robercie,
zyczymy Wam Wesolych Swiat, pieknych chwil w cieplym domu, fajnych gosci i milej zabawy -
- Monika z Przemkiem
Żaneta, 2019/12/25 01:16
news jak zwykle przeczytany z przyjemnością, , gdzie jak gdzie, ale na Państwa stronie czuje się człowiek po tej lepszej stronie mocy, a humanitarne przeslanie stawia człowieka na nogi. Samych dobrych wieści w Nowym Roku no i oczywiście dużo, dużo zdrowia dla wszystkich
Skomentuj:
ZMRKV
 
 
czule_zyczenia_wiosenne.txt · ostatnio zmienione: 2019/12/30 18:57 przez ania
 
Zawady Oleckie - Agroturystyka - Ceramika