17 czerwca 2007

choć data nieważna, bo zawsze staramy się żyć

W zgodzie z ekologią

a zmiany w tej kwestii wymuszają aktualizację tego niusa

W naszym domu i pensjonaciku staramy się stosować zasady ekologii, do czego zachęcamy i Państwa, nie tylko, gdy gościcie u nas. Segregujemy śmieci i używamy przydomowej oczyszczalni ścieków.

W trosce o Państwa zdrowie, o naszą oczyszczalnię i czystość odzyskiwanej wody, w naszych łazienkach nie znajdziecie eleganckiego, chlorowanego papieru toaletowego, lecz szary. Nie jest to podyktowane oszczędnością, lecz tym, by chociaż przez ten czas, gdy jesteście w nieskażonych Zawadach, Państwa błony śluzowe także odpoczęły od pochłaniania szkodliwych związków a nasza oczyszczalnia dobrze funkcjonowała. Prosimy więc o nie używanie własnego, białego czy kolorowego papieru toaletowego.

Jeśli chodzi o segregację śmieci, obowiązuje nas selektywne zbieranie wybranych frakcji odpadów, co oznacza oddzielanie surowców od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia.
Jakie surowce oddzielamy? Są to: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Ściąga, jak to robić jest na stronie Jak segregować

Ponieważ na wsi wszystkie odpady organiczne czyli resztki jedzenia i niejadalne części owoców i warzyw wędrują u nas do kompostownika, wrzucacie je Państwo do pojemnika z napisem KOMPOST. Na kompost nie należy wyrzucać zbyt dużych ilości mięsa i ryb oraz nabiału. Mięso i nabiał można oddać nam, a my damy je psom. Resztki po oprawieniu świeżych ryb prosimy wrzucać do jeziora w trzciny daleko od plaży inaczej nasze i Państwa psy się w nich z pewnością wytarzają! Do pojemnika na kompost można wyrzucać także torebki ale tylko papierowe od herbaty (lepiej bez metki:)) oraz biodegradowalne opakowania.

Pozostałe śmieci nieorganiczne segregujemy i staramy się nie wyrzucać ich z resztkami jedzenia tylko wstępnie opłukane.
Tzw. śmieci zmieszane (patrz ściąga ) wyrzucacie Państwo do zamykanego pojemnika z napisem MIX pod zlewem, a z niego do dużego pojemnika na terenie gospodarstwa.

Oprócz tego w obu kuchniach (i Pod tulipanem i w Domku na górce) stoją pojemniki: na papier, na plastik i puszki, oraz w jednym miejscu gromadzicie opakowania szklane. Wszystko wędruje do sortowni, papiery dodatkowo mogą służyć do rozpalenia w piecach.

Dla tych Państwa, którzy się do nas wybierają, krótki kurs, co gdzie wyrzucać. Wszystko to powtarzamy przy pierwszej wizycie w kuchni, ale jak teraz się zakoduje, potem będzie łatwiej:)

Nasz kosz (ze starego cembrzyka) na plastiki i puszki w Pensjonaciku wygląda tak, w Domku na górce jest to kosz pod blatem:

recycling_plastik.jpeg

Można do niego wyrzucać tylko czyste opakowania!!! Gdy będą miały na sobie resztki jedzenia czy napoju, po pierwsze zaraz zalegną się muchy i przywędrują gryzonie, po drugie w niedługim czasie smród w kuchni będzie nie do wytrzymania, po trzecie zanim doczekają śmieciarki będę musiała je umyć, a nie jest to zbyt przyjemne, zwłaszcza gdy resztki nadpsują się. Dlatego prosimy o wypłukanie, a jeśli są zbyt tłuste, o wyrzucenie ich bezpośrednio do worków na odpady czekających już do wywiezienia. Opakowania po serkach czy jogurtach można dać do wylizania naszym psom - świetnie robią za zmywarki:) Puszki po piwie warto zbierać do jednej reklamówki, by resztki piwa nie wylewały się w czyste śmieci plastikowe.

Takie śmieci prosimy zgniatać, zwłaszcza PETy - w kuchni w pensjonaciku jest do nich zgniatarka.

Kosz na papiery w Pensjonaciku z wydrążonego w pniu czegoś, co nie wiem, jak się nazywa, w Domku papiery wrzuca się do blaszanego kubła przy kuchni:

recycling_papier.jpeg

Można wrzucać tylko czyste papiery również z powodu much i smrodu. Absolutnie prosimy tam nie umieszczać zużytych papierowych chusteczek, bo latem, gdy rzadko palimy w piecach, opróżnianie takiego kosza z nieczystościami nie należy do przyjemnych. Używane chusteczki, kawałki brudnego papierowego ręcznika najlepiej palić od razu w kuchni, jeśli jest pod nią rozpalone, jeśli nie, wyrzucać do kosza z napisem MIX.

Kubeł na kompost stoi pod zlewem i jak sama nazwa wskazuje, wyrzuca się do niego resztki jedzenia i inne organiczne. Obok niego stoi ciemnoniebieski pojemnik na śmieci nieorganiczne z napisem MIX.

recycling_kompost.jpeg

Torebki od herbaty można wyrzucać na kompost, pod warunkiem, że są papierowe. Niestety obecnie wiele torebek, np. trójkątne torebki liptona, nie rozkłada się, więc albo wrzucamy je do ognia pod kuchnią albo do kosza MIX.

Szklane opakowania (butelki, słoiki…) stawiamy w jednym miejscu na podłodze, np. obok cembrzyka lub tego czegoś z pnia.

Co jakiś czas śmieci plastikowe, szklane, papierowe i puszki wynosimy, a jeśli się zagapimy, należy nam powiedzieć, że przyszła pora. Śmieci z napisem kompost możecie Państwo sami wyrzucać na kompost, a śmieci z napisem MIX do zbiorczego pojemnika na śmieci zmieszane.

Mamy nadzieję, że stosowanie tych zasad nie będzie dla nikogo „upierdliwe”, a Ci z państwa, którzy do tej pory nie segregowali śmieci, będą mogli nabrać wprawy, zanim takie wytyczne dostaną w swoim miejscu zamieszkania.

Zachęcamy też do przestudiowania poradnika Jak być zero waste - można zadbać o naszą planetę i na etapie wyrzucania śmieci i - co ważniejsze - już na etapie kupowania produktów!

Tu 6 prostych zasad, zwanych czasem „złotymi R-kami” (szersze wyjaśnienie pod linkiem wyżej):

Refuse (odmawiaj),
Reduce (redukuj),
Reuse (używaj ponownie),
Recycle (segreguj i przetwarzaj surowce wtórne),
Rot (mądrze gospodaruj resztkami organicznymi),
Repair (naprawiaj).

W ramach dbałości o czystość Zawad sprzątamy plażę gminną po plażowiczach, co jakiś czas robimy obchód jeziora z torbą, do której zbieramy pozostawione przez wędkarzy śmieci przy dzikich pomostach. Niekiedy ze spaceru z psami po lesie wracamy z przekonaniem, że przy następnym spacerze pora posprzątać po robotnikach leśnych.
Tak to już jest na wsi - o co sami nie zadbamy, nikt za nas tego nie zrobi.

(tu znalezisko nad rzeką)

Oczywiście używamy energooszczędnych żarówek.

Z góry dziękujemy!

Komentarze

basia przygoda-nalezinska, gdynia, 2007/06/28 23:44
uroczy ten Wasz Dom. Chetnie kiedys odwiedze Wasze warsztaty ceramiczne, marze o wykonaniu wlasnego kubka do herbaty. Ale chcialam zajac stanowisko w sprawie oszczednych zarowek. Nie instalujcie ich prosze, sa szkodliwe dla zywych organizmow, chociaz oszczedzaja wyprodukowana energie. Zwykle zarowki sa duzo zdrowsze dla oczu. Jestem wegetarianka i staram sie zyc ekologicznie. Po wielu latach dochodze jednak do wnisoku, ze ekologicznie to znaczy korzystajac z natury, (nawet jedzac mieso)ale nie eksploatujac JEJ(Natury),. Zyc ekologicznie to znaczy m.in. oszczedzac swiatlo przez niewlaczanie go wtedy, kiedy nie trzeba. Mozna uzyc swiec, lub posiedziec w kojacym zmierzchu, kiedy dzien sie chyli i wylaczamy sie powoli z dziennej aktywnosci. Goscie, ktorzy Was odwiedza na pewno to zrozumieja. W koncu przyjada odpoczac i wyciszyc sie. Zycze wielu ekologicznych gosci. pozdrawiam cieplutko, basia
Misiek, 2007/08/12 18:40
Raaaany! Oszołomów nie brakuje. W ogóle przestańcie używać prądu, bo jest szkodliwy dla żywych organizmów. pozdrawiam.
Ania, 2007/08/15 12:09
Cóż, cienka jest granica między "nie dajmy się zwariować" a "robię jak mi wygodnie i nie liczę się z nikim i niczym", tak jak między oszołomami a ludźmi, którzy wyrośli z pozycji pępka świata i o ten świat się troszczą.
szczecinianka, 2008/03/01 19:36
witam, przejrzałam całą waszą stronę i jestem pod wrażeniem - dużo pracy i serca włożyliście w to miejsce - i to widać. z mężczyzną mojego życia mamy zamiar przenieść się w bieszczady, mamy już ziemię i kombinujemy jak być najbardziej samowystarczalnymi, chcemy w przyszłości zbudować mini elektrownię wiatrową (czyli jakiś wiatrak na własne potrzeby, chociaż na pokrycie części z nich), na razie szkolimy się na stronach internetowych:) nie mamy jeszcze domku ale kupiliśmy już lapmę naftową;) pozdrawiam i życzę wytrwałości, dzięki takim ludziom jak Wy istnieją jeszcze w tym zwariowanym świecie takie magiczne zakątki jak to gospodarstwo.
ania, 2008/03/06 22:28
Dzięki za słowa uznania, a co do wiatraków, to nie wszędzie można je stawiać ze względu na ptaki. Np. u nas nie można.
MARGOLCIA, 2010/02/21 17:27
CUDOWNE TO MIEJSCE.Jestem pełna podziwu dla Państwa pracy.Oboje z mężem prowadzimy również gospodarstwo agroturystyczne www.jeziorohancza.pl.w przyszłości też będziemy segregować śmieci i postaramy się bardziej szanować przyrodę.Bardzo piękna stronka.Wielki ukłon.
Skomentuj:
IHSST
 
 
w_zgodzie_z_ekologia.txt · ostatnio zmienione: 2020/01/08 01:08 (edycja zewnętrzna)
 
Zawady Oleckie - Agroturystyka - Ceramika