4 maja 2019

Festyn dębowy

już za nami. Robert jako jeden z organizatorów i twórca tablicy informacyjno-edukacyjnej szczególnie miał ciężki dzień. Ale szczęśliwie wszystko się udało, pogoda poczekała z deszczem i tylko zimnem nas uraczyła, ale co tam zimno!
No dobrze, ale od początku… Tych, którzy nie kibicowali walce o aleję dębów w Cichym od początku, zapraszam do starusów Zrzutka na aleję (m.in.), Jutro koniec zrzutki i Chirurg drzew w Wyborczej

Stowarzyszenie Szeskie Wzgórza i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Cichy organizowały festyn już od dawna. W planach była część oficjalna z rozdawaniem medali najbardziej dla alei zasłużonym, bieg aleją, licytacja dębów, występy zespołów muzycznych i wyżerka z popitką.

Robert robił tablicę od jakiegoś czasu i już kilka dni temu została wkopana w pas przydrożny część, nazwijmy, bazowa;) Zgadywaliście, co to takiego:

Ja zrobiłam do niej kafelki

a następnie ślęcząc po turecku na stole wewnątrz ramy podpisywałam tablicę.

Rano przed festynem tablica stanęła w całości na miejscu, ale przykryta naszym prześcieradłem czekała na odkrycie na początek uroczystości.

zdjęcia oczywiście już z uroczystego odsłaniania, ukradzione, jak i kilka następnych, nie wiem komu, ale niech się proszę nie gniewa!

Ale wróćmy do wydarzeń przed.
Potem przyjechała pani z Radia Olsztyn i w naszej kuchni różne osoby z aleją związane udzielały wywiadów (Robert, Zbyszek Sienkiewicz, Jerzyk i Maryta Kisielewscy, Tomek Żurek (który na tę okoliczność przyjechał do nas z synem z Krakowa!) i Iwaszko (Jerzy Iwaszkiewicz czyli), który dwa razy napisał o cichowskich dębach w Vivie a wczoraj powiedział o niej w Szkle Kontaktowym jako o obywatelskim ocaleniu! Taka to nasza aleja sławna!

i z tej okazji okropny był tłok na naszym parkingu

Festyn zaczął się o 17.00 od zgromadzenia w alei, gdzie pod odsłonięciu tablicy i krótkiej pogadance Andrzeja Suleja na temat przyrodniczych walorów alei, odbył się spacer, podczas którego Robert przez megafon opowiadał jak to było z ratowaniem dębów,

na zdjęciach Joanny (Stowarzyszenie Szeskie Wzgórza) uroczystości jeszcze w alei i nasza tablica

nasza tablica ze wszystkich stron:) a co na niej jest, dokładnie można obejrzeć na dużym zdjęciu tablicy

a następnie odbył się bieg aleją z powrotem do Cichego.

bieg wygrał Jaś, syn Joanny, ale oczywiście istotny był sam udział! Robert też biegł, z Marytą:)

Potem już pod namiotem na placu w Cichym była część oficjalna z przemówieniami i wręczaniem medali najbardziej zasłużonym.

przemawiali m.in. Jerzyk Kisielewski i Jerzy Iwaszkiewicz

medal Roberta

No i potem były występy a pomiędzy występem zespołu ludowego Świętowiacy i zespołu grającego od sasa do lasa ale zacne, znane kawałki (Strachów na lachy, Iry, itp.) o nazwie Niezdecydowani, odbyła się licytacja czterech dębów, prowadzona profesjonalnie przez Agnieszkę z Siedliska Szwałk - Szczepka (który ma dwa wiązania, żeby się nie rozszczepił) z nr 1, świadka (czyli już tylko sam pień z całym bogactwem flory i fauny w/na nim) z nr 2, pierwszego w alei z nr 3 i najgrubszego z nr 4. Licytacja była zażarta, między innymi brali w niej udział nasi goście z Domku na górce! Najwięcej uzbierał dąb pierwszy w alei (chyba 1200 zł), świadek skromnie 125 zł, szczepek koło 400, a najgrubszego wylicytowałam ja z Andrzejem (naszym stałym gościem, tym od Zenka) za 410 zł! Będziemy go mogli nazwać i powiesić tabliczkę z dowolnym tekstem! Nad nazwą i tekstem myślimy, musi być coś z tulipanem. Jakieś pomysły? :-)

na ostatnim Robert z panią z Radia Olsztyn

Organizatorzy:

No i występy i potańcówka:

większe zdjęcia w albumie Festyn dębowy

na koniec piękny dąb pod którym odbywała się druga część festynu w Cichym (na zdjęciu Szeskich Wzgórz, chyba, bo już się pogubiłam:))

I zdjęcia ze strony Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Cichy:

Stowarzyszenia Partnerstwo Dzikie Mazury:

Oraz relacja na Goldap.org.pl i na ich fp:

*

Reportaż Dębowe ocalenie na stronie Radia Olsztyn!

Komentarze

Monika, North Carolina, 2019/05/06 01:29
Hohoho, nie wiedzialam, ze z "tego wszystkiego" az taka wielka impreza sie zrobi. Myslalam, ze tylko cos skromnego na lokalne media bedzie, a tu jest cala feta: Radio Olsztyn, przemowienia, bieg, wystawa, wystepy muzyczne, tablica i medale, megafon i tlumy - az ciasno na parkingu. Poza tym, ze Wasz wysilek zostal doceniony - prawdziwa nagroda jest widok tej przepieknej uratowanej alei debowej. Jak z bajki. Bardzo Wam gratuluje.
ania, 2019/05/06 22:32
Dzięki Monika, nasza wierna czytaczko!
A reszta co? Znowu muszę się zniżyć do jęków, manipulacji, szantaży??? Hę?
Żaneta Ratyńska, 2019/05/07 01:05
Najszczersze gratulacje !!!!Fajnie, że się udało. Należycie państwo do klubu zwierzolubów a teraz doszedł klub drzewolubów. A może tak z rozpędu do działania jakaś działalność polityczna - miałabym z czystym sercem na kogo głosować ?!
ania, 2019/05/07 12:05
:) O nie!!! My się kompletnie nie nadajemy do polityki, nie mówiąc o innych brakach :)
Ja się mogę ew. nadać do leczenia polityków z ich psychicznych zaburzeń, choć narcyzm się słabo leczy;)
Ale dzięki za pokładaną w nas wiarę.
Monika, North Carolina, 2019/05/12 09:42
Poddalabym taki pomysl leczenia politykow, skoro zyjecie we wsi na rubiezy: Wsadzanie na 3 Zdrowaski do pieca, zeby z nich zlo wypedzic. Wiem, ze macie co najmniej 2 piece: chlebowy i ceramiczny. Wiec mozna nawet tasmowo z tym pomyslem pojsc.
Ewa U., 2019/05/07 22:28
Aż łza wzruszenia się w oku kręci. I łza w ogóle, kiedy pomyślę, że tych pięknych drzew mogło już nie być. Trudno mi pogodzić się z faktem, że ktoś tak po prostu zdecydował o wycince i że w ogóle trzeba walczyć na śmierć i życie o coś, co jest oczywiste. To co zrobiliście, jest wielkie. Dziękuję, zrobiliście to również dla mnie.
Skomentuj:
OBTEM
 
 
festyn_debowy.txt · ostatnio zmienione: 2019/05/10 19:43 przez ania
 
Zawady Oleckie - Agroturystyka - Ceramika