18 października 2008

Jakoś to przeżyliśmy... czyli zdjęcia do Werandy Country

Piękne wnętrza, które oglądacie Państwo w kolorowych magazynach, to jedno wielkie oszustwo:)

I nie tylko dlatego, że stylistom pracującym dla tych magazynów nie podobają się aranżacje zrobione przez gospodarzy i urządzają ludziom domy na nowo (na szczęście przedmiotami, które w tych domach są). Przede wszystkim dlatego, że zdjęcia rządzą się innymi prawami niż rzeczywistość, i to, co oglądane gołym okiem wydaje się wystarczająco ładne, na zdjęciu wygląda tak sobie: jak bałagan, kolory zlewają się, rzeczy na pierwszym planie robią się gigantyczne, itd., itp. Tekst do Werandy Country autorstwa Joanny (Tess) powstał już w czerwcu, przyszła pora na zrobienie profesjonalnej sesji zdjęciowej. Nie dość, że trzeba było poczekać, aż pensjonat będzie pusty i zrobiła się jesienna szaruga, to w dodatku fotograf Rafał się spóźnił i resztek światła nie starczyło na wszystkie pokoje. Na zdjęciach, które ukażą się w czasopiśmie, słonko jakby nigdy nic zagląda do okien, a to tylko lampy w ciemnym ogrodzie.

Stylistka Grażyna miała odjechanie pomysły, więc odjeżdżało to, co stało w tym miejscu od wieków, mniejsze meble zmieniały miejsce, wjeżdżały miski z galerii i koszyki pełne jabłek, mydelniczki zawisały na haczykach szafki na kieliszki, pojemnik na mąkę robił za wazon…

Nic, co nowoczesne i plastikowe nie mogło być uwiecznione, więc odjechał też telewizor, kuchenka, czajnik…

Pięknie bez telewizora, nie?

Telewizor na wygnaniu

Oczywiście nie komponowały się psie posłania, kocie miski… Zwierzęta w pewnym momencie zwątpiły, czy mają jeszcze dom, bo ani położyć się na swoim miejscu, ani zjeść.

Kocia stołówka w nowym wydaniu

Belfegor wyekspediowany z miskami na podwórko

Kapa z romantycznej dwójki robiła za dywan w pokoju z żurawiem, koronkowy obrus robił za kapę na naszym łożu, fotel Piesa, ku jego zdumieniu, ubrany został w elegancką kapę, która czeka dopiero na pokoje na strychu pensjonatu, dywaniki bezlitośnie wyrzucane były z podłóg, poduszki przemieszczały się z pokoju do pokoju razem z jabłkami i jesiennymi liśćmi.

To, co niepotrzebne, znikało z planu i wędrowało po innych pokojach, przesuwane dalej, gdy przychodziła pora na kolejne ujęcie.

Tak wyglądała łazienka, gdy fotografowana była sypialnia

W ten sposób straciliśmy łączność z podstawowymi rzeczami. Już nie było wiadomo, gdzie szczoteczki do zębów, kocie miski, kurtki, torby, akurat czytane książki (Robert w pewnym momencie uciekł z tego rozgardiaszu czytać książkę w kąciku, choć i tak zaraz z tego kącika został przegoniony). I do tego po domu przewalało się 8 osób, lampy, statywy, obiektywy, bajzel robił się coraz większy i nawet usiąść nie można było, bo wchodziło się w kadr, albo gniotło z pietyzmem ułożone poduszki, czy marszczyło kapę.

Mistrz Rafał w akcji (te ciemne zdjęcia, to dlatego, że czasem światło pochodziło tylko z fleszy i poza chwilą, gdy błyskały, plan tonął w mroku):

Jeść też nie było wolno, bo jedzenie służyło za eksponat, a poza tym nie było kuchenki i czajnika no i nie można było robić bałaganu w fotografowanej kuchni.

Fotograf z pomocnikiem (czyli synem Filipem)

I gdy w końcu Rafał oznajmił „game over”, można było odtworzyć podstawowe fragmenty domu, a następnie wszyscy rzucili się na jedzenie a psy z ulgą zaległy na swoich posłaniach.

BO STYLIZACJA STYLIZACJĄ, A ŻYCIE ŻYCIEM.

Komentarze

Tess, 2008/10/20 19:26
Relacja super, aczkolwiek naprawdę starałam się odkładać rzeczy w jakimś logicznym porządku... Mam nadzieję, że na zdjęciach widać będzie ciepłą atmosferę, niepowtarzalne, ceramiczne drobiazgi oraz cały urok domu i pensjonatu. Latem było fantastycznie - jezioro, słoneczko, zielone łąki i Pan Derkacz odzywający się w łąkowym zielsku. Ale teraz...poezja. Gorący piec, dywan z liści na drodze, jabłka takie, że śpiącą królewnę by skusiły bez udziału macochy. Zawady Oleckie są piękne przy każdej pogodzie ( a z pogodą swoją drogą mieliśmy tzw. fuksa...) Pozdrawiamy Serdecznie!
Skomentuj:
ONLVW
 
 
jakos_to_przezylismy..._czyli_zdjecia_do_werandy_country.txt · ostatnio zmienione: 2013/10/20 20:26 (edycja zewnętrzna)
 
Zawady Oleckie - Agroturystyka - Ceramika