Nasza wieś

widok na wieś od strony Szwałku (to samo zdjęcie, ale z podpisami TU)

widok na wieś od strony Sokółek (to samo zdjęcie, ale z podpisami TU)

Zawady Oleckie (kiedyś Zawada, niem. Sawadden) to malutka wieś przy brukowanej drodze i rozrzucona po pagórkach. Leży w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie. Jak donosi Ryszard Demby w „OLECKO Czasy, ludzie, zdarzenia” (wyd. 2000) wieś założono w 1541 r., gdy starosta książęcy Kasper von Aulack sprzedał Jakubowi Litwinowi 3 włóki sołeckie, w celu założenia na 30 włókach wsi czynszowej na prawie chełmińskim. Szkoła we wsi powstała 1757 r., niebawem jednak uległa likwidacji i ponownie została uruchomiona na przełomie XVIII i XIX wieku. W 1938 władze hitlerowskie zmieniły nazwę na Schwalgenort i w Zawadach mieszkało wtedy 340 osób ( więcej o historii szkoły i wsi). Obecnie zameldowanych jest ok. 40 osób, ale mieszka dużo mniej. Wieś zaludnia się latem, bo paru warszawiaków ma tu swoje domy. Na stałe zamieszkałych jest tylko 9-10 gospodarstw, w tym cztery przez byłych miastowych.
Zawady Oleckie w różnych okresach stanowiły wspólną jednostkę administracyjną z Małą Zawadą (Klein Sawadden, od 1938 Kleinschwalgenort), Leśnictwem Szwałk, osadą Górka oraz Ilgenthalem (Ilgental), gdzie w 1705 roku założono osadę szkatułową.

A tak wygląda teraz:

bruk_we_wsi.jpg

jedno z dwóch bocianich gniazd w Zawadach (trzecie runęło wraz z domem nad rzeką)

Na skrzyżowaniu w Zawadach:

w stronę Czerwonego Dworu przez Olszankę

dom Agnieszki ze skrzyżowania (w stronę Sokółek)

w stronę Jabłonowa

A to widoki z drogi we wsi:

na Puszczę Borecką

na Domek na górce

na staw sąsiada

dwa ostatnie zdjęcia p. Darka z Suwałk, wcześniej niektóre zdjęcia pani Aldony z Trójmiasta, a więcej jej zdjęć w albumie Zawady i okolica

Zawady Oleckie widziane „od tyłu”:

droga we wsi koło dawnej szkoły

zawadzka zlewnia mleka, obecnie letni dom

Komentarze

Skomentuj:
QMWXB
 
 
nasza_wies.txt · ostatnio zmienione: 2018/04/08 16:37 przez ania
 
Zawady Oleckie - Agroturystyka - Ceramika