Ten nius nie ma daty, bo będzie na bieżąco aktualizowany

PSY RASY BELFEGOR

Odkąd mamy Belfegora, czasem słyszymy, że ktoś gdzieś widział podobnego psa. My też oglądamy się za takimi, bo pies podobny do Belfegora zawsze jest zadziwiający:) Myślę, że pora najwyższa uznać nową rasę, okrzykniętą przez Fredka rasą belfegor. Osobiście, choć wirtualnie, znamy innego, poza naszym, psa należącego do tej rasy – Dziuńka z Ciepłowodów (za zdjęcia Dziuńka dziękujemy Baśce).

Na tej stronie podajemy wzorzec rasy i prosimy o nadsyłanie zdjęć kandydatów ubiegających się o przyjęcie w poczet psów rasy belfegor. Mogą to być psy własne a także napotkane. Możliwe jest w ramach rasy wyróżnienie odmian, np. miniatura, średni, duży, albo zwisłouchy. Także innych - czekamy na propozycje.

Wzorzec rasy:

W y g l ą d   o g ó l n y

Pies rasy belfegor jest psem średniej wielkości (w ogólnym rozumieniu jest to pies dość duży), raczej mocnej budowy, w kształcie wilka.

W y s o k o ś ć   w   k ł ę b i e   i   w a g a

Wzrost, długość tułowia oraz waga w obrębie rasy mogą się wahać, ale raczej jest to pies spory i dość długi.

Z a c h o w a n i e   i   c h a r a k t e r

Charakter niezależny, czasem chwiejny, zamiłowanie do siedzenia na wzniesieniach.

U wielu osobników długo utrzymujący się stan szczenięctwa, nawet powyżej 10 lat.

G ł o w a

Pies rasy belfegor ma głowę dużą, raczej trójkątną, niekoniecznie proporcjonalną do wielkości tułowia. Mózgoczaszka, oglądana z góry zwęża się stopniowo i czasem nierównomiernie od uszu w kierunku nosa, przechodząc nie za ostro w klinowatą kufę. Szczęka i żuchwa dość dobrze lub dobrze rozwinięte.

Grzbiet nosa raczej prosty, nos dochodzi do sporych rozmiarów i może być krzywy.

Wargi i nos zazwyczaj czarne.

U z ę b i e n i e

Uzębienie mocne. Uzębienie krzywe dopuszczalne.

O c z y

O żywym i inteligentnym wyrazie, o barwie od ciemnobrązowej do jasnobrązowej, dopuszczalne niebieskie.

U s z y

Dość duże lub bardzo duże, raczej stojące, szerokie u podstawy zwężające się ku końcom. Dopuszczalne uszy (jedno lub oba) załamane na końcach. U większości osobników położenie uszu zmienne, od uszu na sztorc do uszu w poprzek, będące wskaźnikiem nastroju, np. w pozycji w poprzek są wyrazem krzywdy i nieszczęścia,

w pozycji czujności ustawione ostro do góry,

w stanach radości lub niepewności stulone do tyłu.

S z y j a

Szyja silna, dobrze umięśniona, dopuszczalne luźne podgardle. Noszona pod kątem 45 stopni do linii poziomej, ale dopuszczalne lekkie odchylenia.

T u ł ó w

Górna linia tułowia przechodzi bez widocznego załamania lub z pewnym załamaniem od dobrze osadzonej szyi przez dobrze rozwinięty kłąb i łagodnie opadający grzbiet ku lekko spadzistemu zadowi. Grzbiet jest dobrze uformowany, silny i umięśniony. Lędźwie szerokie, silne i dobrze umięśnione, ale dopuszczalne węższe i delikatniejsze. Zad lekko spadzisty miękko przechodzi w ogon.

K l a t k a   p i e r s i o w a

Dość szeroka, z długim wykształconym przedpiersiem, dopuszczalna mniej wykształcona

O g o n

Ogon raczej długi, czasem bardzo długi i dość puchaty. Dłuższy włos na spodniej stronie ogona. Ogon noszony nisko, w podnieceniu lub w ruchu wysoko, nawet powyżej linii grzbietu w charakterystycznym kształcie rogala.

Skracanie ogona jest niedopuszczalne.

K o ń c z y n y   p r z e d n i e

Mocne, oglądane od przodu równoległe do siebie, lekkie skrzywienia dopuszczalne. Łapy dość szerokie. Pazury i opuszki mocne i raczej ciemne. Psy tej rasy mają tendencję do zakładania przedniej nogi na nogę.

K o ń c z y n y   t y l n e

Nieco odstawione ku tyłowi, oglądane z tyłu ustawione równolegle. Uda mocno lub dość mocno umięśnione. Pazury i opuszki raczej ciemne.

S k ó r a

Luźna, możliwe fałdy na szyi.

S z a t a

Włos okrywowy prosty, gęsty, twardy i nie wszędzie przylegający. Podszerstek obfity i miękki. Na głowie, przedniej stronie nóg i na łapach włos dość krótki. Na szyi, zadzie, tylnych partiach nóg i ogonie włos dłuższy, bardziej obfity.

U m a s z c z e n i e

Część umaszczenia dropiata, reszta łaciata, kolor łat czarny lub brązowy, czasem z domieszką innych kolorów, choć u większości osobników przeważają łaty czarne.

W a d y

Czarna barwa w stosunku do dropiatej przekraczająca 2/3, jednak nie dyskwalifikuje.

Czekamy na nowych kandydatów!

*

Po wielu dyskusjach szanowna komisja postanowiła w poczet psów rasy belfegor przyjąć psa Krecika jednocześnie ustanawiając odmianę: belfegor niskopodłogowy. Oto jej przedstawiciel:

Tu z uszami prawie wg wzorca:)

Tu Krecik z Madzią i ukochanym jeżykiem

A tu Krecik bis, czyli Kapsel ze schroniska w Józefowie (zdjęcie z profilu schroniska na FB)

*

A tu belfegor ostrowłosy:) spotkany na Saskiej Kępie w W-wie:

*

A tu sunia Belfegorka w schronisku - zdjęcie z internetu przysłane przez Monikę z Gdańska a pobrane ze strony ciapkowo.pl

*

Belfegorowaty Max wciąż do adopcji w schronisku w Józefowie koło Legionowa - zdjęcie z profilu schroniska na FB

*

Dropek, pies fotografa Sławka Mazura. Jego pan pomaga bezdomnym psom robiąc im piękne zdjęcia zachęcające do adopcji. Dropek też ma swoją stronę.

Dropek a la Belfegor i Dropek z uszami w spoczynku

*

Dowód, że jest to rasa międzynarodowa:)

*

Belfegor owczarkowaty, czyli Misiek ze złomowiska, znaczy na szczęście już nie, bo się nim dobrzy ludzie na fejsbuku zajęli, ale mamy przykład powstania rasy belfegor - to krzyżówka mastifa pirenejskiego z nowofunlandem:)

*

Belfegor zwisłouchy z Bań Mazurskich

za zdjęcia dziękujemy Fredkowi

*

Belfegor z Azylu pod Psim Aniołem, czyli Szron na szczęście już adoptowany!

*

Belfegor ze schroniska w Nowodworze pilnie szuka domu (info z lipca 2012)

*

Dropi czyli belfegorowaty zaprzęgowiec z przytuliska znajdki.pl

*

Nowy belfegorowaty piesek w stadzie Dziuńka - Fanta

Dziuniek z Fantą - prawda jak pasują do siebie?:)

*

Piesek z Projektu Vendi Czuwa - dla psów starszych i najbardziej pokrzywdzonych

*

Piesek w schronisku w Krzesimowie

Komentarze

Janusz z Warszawy, 2009/01/05 22:40
Psy rasy belfegor istnieją głównie dlatego (Podobnie jak w mitologii demon Belfegor) żeby sprawdzać czy istnieje na ziemi coś takiego jak szczęście w małżeństwie. To własnie belfegory obaliły mit o nieudanych związkach damsko - męskich. Kochajcie psy rasy belfegor. Materiał źródłowy do powyższej informacji w posiadaniu podpisanego
, 2009/01/08 22:46
a czy psy rasy Pieso Was interesują? osobiście znam 2 i chętnie, jako stała czytaczka Oleckich niusów, pokażę :) pozdrawiam ciepło, Wasza wierna fanka - Dolo (od dekorów ;)
ania, 2009/01/08 22:58
Rasa Pieso jest dość popularna, nawet w Sokółkach mamy przedstawiciela, ale oczywiście chętnie poznamy kolejnych przedstawicieli, czekam w takim razie:)
Skomentuj:
LSLWO
 
 
psy_rasy_belfegor.txt · ostatnio zmienione: 2016/04/17 22:24 przez ania
 
Zawady Oleckie - Agroturystyka - Ceramika