17 czerwca 2007

choć data nieważna, bo zawsze staramy się żyć

W zgodzie z ekologią

W naszym domu i pensjonaciku staramy się stosować zasady ekologii, do czego zachęcamy i Państwa, nie tylko, gdy gościcie u nas. Segregujemy śmieci i używamy przydomowej oczyszczalni ścieków.

W trosce o Państwa zdrowie, o naszą oczyszczalnię i czystość odzyskiwanej wody, w naszych łazienkach nie znajdziecie eleganckiego, chlorowanego papieru toaletowego, lecz szary. Nie jest to podyktowane oszczędnością, lecz tym, by chociaż przez ten czas, gdy jesteście w nieskażonych Zawadach, Państwa błony śluzowe także odpoczęły od pochłaniania szkodliwych związków a nasza oczyszczalnia dobrze funkcjonowała. Prosimy więc o nie używanie własnego, białego czy kolorowego papieru toaletowego.

Jeśli chodzi o segregację śmieci, po wejściu ustawy śmieciowej nieco zmieniliśmy zasady i dzielimy je na organiczne i nieorganiczne.

Wszystkie organiczne czyli resztki jedzenia i niejadalne części owoców i warzyw wędrują u nas do kompostownika, dlatego wrzucacie je Państwo do pojemnika z napisem KOMPOST. Na kompost nie należy wyrzucać zbyt dużych ilości mięsa i ryb. Mięso można dać nam, a my damy je psom. Resztki po oprawieniu świeżych ryb prosimy wrzucać do jeziora w trzciny daleko od plaży.

Śmieci nieorganiczne dodatkowo segregujemy, gdyż śmieciarka przyjeżdża do nas, jak dobrze pójdzie, raz na dwa tygodnie i staramy się ograniczyć ilość śmieci śmierdzących do przechowania. Takie śmieci, których nie da się segregować w kuchni, bo są zbyt zanieczyszczone, wyrzucacie Państwo do zamykanego pojemnika z napisem MIX pod zlewem, a z niego do dużego pojemnika na terenie gospodarstwa.

Oprócz tego w kuchni stoją pojemniki: na papier, na plastik i puszki, oraz w jednym miejscu gromadzicie opakowania szklane. Wszystko wędruje do sortowni, papiery dodatkowo mogą służyć do rozpalenia w piecach.

Dla tych Państwa, którzy się do nas wybierają, krótki kurs, co gdzie wyrzucać. Wszystko to powtarzamy przy pierwszej wizycie w kuchni, ale jak teraz się zakoduje, potem będzie łatwiej:)

Nasz kosz (ze starego cembrzyka) na plastiki i puszki w Pensjonaciku wygląda tak, w Domku na górce jest to kosz pod blatem:

recycling_plastik.jpeg

Można do niego wyrzucać tylko czyste opakowania!!! Gdy będą miały na sobie resztki jedzenia czy napoju, po pierwsze zaraz zalegną się muchy i przywędrują gryzonie, po drugie w niedługim czasie smród w kuchni będzie nie do wytrzymania, po trzecie przed wstawieniem do garażu, gdzie czekają na śmieciarkę, będę musiała je umyć, a nie jest to zbyt przyjemne, zwłaszcza gdy resztki nadpsują się. Dlatego prosimy o wypłukanie, a jeśli są zbyt tłuste, o wyrzucenie do kosza na śmieci nieorganiczne (tzw. mix). Opakowania po serkach czy jogurtach można dać do wylizania naszym psom - świetnie robią za zmywarki:) Puszki po piwie warto zbierać do jednej reklamówki, by resztki piwa nie wylewały się w czyste śmieci plastikowe.

Takie śmieci prosimy zgniatać, zwłaszcza PETy - w kuchni w pensjonaciku jest do nich zgniatarka.

Kosz na papiery w Pensjonaciku z wydrążonego w pniu czegoś, co nie wiem, jak się nazywa, w Domku papiery wrzuca się do blaszanego kubła przy kuchni:

recycling_papier.jpeg

Można wrzucać tylko czyste papiery również z powodu much i smrodu. Absolutnie prosimy tam nie umieszczać zużytych papierowych chusteczek, bo latem, gdy rzadko palimy w piecach, opróżnianie takiego kosza z nieczystościami nie należy do przyjemnych. Używane chusteczki, kawałki brudnego papierowego ręcznika najlepiej palić od razu w kuchni, jeśli jest pod nią rozpalone, jeśli nie, wyrzucać do kosza z napisem MIX.

Kubeł na kompost stoi pod zlewem i jak sama nazwa wskazuje, wyrzuca się do niego resztki jedzenia i inne organiczne. Obok niego stoi ciemnoniebieski pojemnik na śmieci nieorganiczne z napisem MIX.

recycling_kompost.jpeg

Torebki od herbaty można wyrzucać na kompost, pod warunkiem, że są papierowe. Niestety obecnie wiele torebek, np. trójkątne torebki liptona, nie rozkłada się, więc albo wrzucamy je do ognia pod kuchnią albo do kosza MIX.

Szklane opakowania (butelki, słoiki…) stawiamy w jednym miejscu na podłodze, np. obok cembrzyka lub tego czegoś z pnia.

Co jakiś czas śmieci plastikowe, szklane, papierowe i puszki wynosimy, a jeśli się zagapimy, należy nam powiedzieć, że przyszła pora. Śmieci z napisem kompost możecie Państwo sami wyrzucać na kompost, a śmieci z napisem MIX do pojemnika na śmieci nieorganiczne, nieprzesegregowane.

Mamy nadzieję, że stosowanie tych zasad nie będzie dla nikogo „upierdliwe” a Ci z państwa, którzy do tej pory nie segregowali śmieci, przekonają się, że jest to łatwe i pożyteczne, i zaczną robić to w swoich domach.

Sami musieliśmy się nauczyć, co wolno wrzucać, a czego nie, do pojemników ze znaczkiem „recycling”, i w jakim stanie powinny być odpady, które tam wywozimy. Przydaje się do tego ściągawka - zasady segregacji , zwłaszcza część dolna tabelki. Zachęcamy też do przestudiowania poradnika WWF Jak mniej śmiecić - można zadbać o naszą planetę i na etapie wyrzucania śmieci i - co ważniejsze - już na etapie kupowania produktów.

W ramach dbałości o czystość Zawad sprzątamy plażę gminną po plażowiczach, co jakiś czas robimy obchód jeziora z torbą, do której zbieramy pozostawione przez wędkarzy śmieci przy dzikich pomostach. Niekiedy ze spaceru z psami po lesie wracamy z przekonaniem, że przy następnym spacerze pora posprzątać po robotnikach leśnych.
Tak to już jest na wsi - o co sami nie zadbamy, nikt za nas tego nie zrobi.

(tu znalezisko nad rzeką)

Używamy energooszczędnych żarówek.

Komentarze

basia przygoda-nalezinska, gdynia, 2007/06/28 23:44
uroczy ten Wasz Dom. Chetnie kiedys odwiedze Wasze warsztaty ceramiczne, marze o wykonaniu wlasnego kubka do herbaty. Ale chcialam zajac stanowisko w sprawie oszczednych zarowek. Nie instalujcie ich prosze, sa szkodliwe dla zywych organizmow, chociaz oszczedzaja wyprodukowana energie. Zwykle zarowki sa duzo zdrowsze dla oczu. Jestem wegetarianka i staram sie zyc ekologicznie. Po wielu latach dochodze jednak do wnisoku, ze ekologicznie to znaczy korzystajac z natury, (nawet jedzac mieso)ale nie eksploatujac JEJ(Natury),. Zyc ekologicznie to znaczy m.in. oszczedzac swiatlo przez niewlaczanie go wtedy, kiedy nie trzeba. Mozna uzyc swiec, lub posiedziec w kojacym zmierzchu, kiedy dzien sie chyli i wylaczamy sie powoli z dziennej aktywnosci. Goscie, ktorzy Was odwiedza na pewno to zrozumieja. W koncu przyjada odpoczac i wyciszyc sie. Zycze wielu ekologicznych gosci. pozdrawiam cieplutko, basia
Misiek, 2007/08/12 18:40
Raaaany! Oszołomów nie brakuje. W ogóle przestańcie używać prądu, bo jest szkodliwy dla żywych organizmów. pozdrawiam.
Ania, 2007/08/15 12:09
Cóż, cienka jest granica między "nie dajmy się zwariować" a "robię jak mi wygodnie i nie liczę się z nikim i niczym", tak jak między oszołomami a ludźmi, którzy wyrośli z pozycji pępka świata i o ten świat się troszczą.
szczecinianka, 2008/03/01 19:36
witam, przejrzałam całą waszą stronę i jestem pod wrażeniem - dużo pracy i serca włożyliście w to miejsce - i to widać. z mężczyzną mojego życia mamy zamiar przenieść się w bieszczady, mamy już ziemię i kombinujemy jak być najbardziej samowystarczalnymi, chcemy w przyszłości zbudować mini elektrownię wiatrową (czyli jakiś wiatrak na własne potrzeby, chociaż na pokrycie części z nich), na razie szkolimy się na stronach internetowych:) nie mamy jeszcze domku ale kupiliśmy już lapmę naftową;) pozdrawiam i życzę wytrwałości, dzięki takim ludziom jak Wy istnieją jeszcze w tym zwariowanym świecie takie magiczne zakątki jak to gospodarstwo.
ania, 2008/03/06 22:28
Dzięki za słowa uznania, a co do wiatraków, to nie wszędzie można je stawiać ze względu na ptaki. Np. u nas nie można.
MARGOLCIA, 2010/02/21 17:27
CUDOWNE TO MIEJSCE.Jestem pełna podziwu dla Państwa pracy.Oboje z mężem prowadzimy również gospodarstwo agroturystyczne www.jeziorohancza.pl.w przyszłości też będziemy segregować śmieci i postaramy się bardziej szanować przyrodę.Bardzo piękna stronka.Wielki ukłon.
Skomentuj:
JOEQB
 
 
w_zgodzie_z_ekologia.txt · ostatnio zmienione: 2018/08/02 17:22 przez ania
 
Zawady Oleckie - Agroturystyka - Ceramika