Data niusa nieistotna, bo jest on na bieżąco aktualizowany

Zawady Oleckie to świetna baza wypadowa w różne strony. Mało ruchliwe drogi przez puszczę oraz drogi polne świetnie nadają się do wycieczek rowerowych.

Atrakcje turystyczne w okolicy

Rezerwaty:

Mazury - drzewostany położone pomiędzy jeziorami Szwałk Wielki, Łaźno i Pilwąg, oraz część jeziora Pilwąg wraz z trzema wyspami, na których można zobaczyć kormorany (można je czasem zobaczyć także na naszym jeziorze:))

Borki - najstarszy z boreckich rezerwatów przyrody, w samym sercu Puszczy, pomiędzy Czerwonym Dworem a osadą Walisko. Są tu niemal wszystkie typy siedliskowe Puszczy. Obok niego nad jeziorem Wolisko znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów, gdzie rozmnażano a następnie wypuszczono te zwierzęta na wolność, a co roku latem kilka sztuk zamykanych jest w zagrodzie, więc jadąc tam można mieć pewność, że spotka się z żubrem:) Stado liczy dziś około 80-90 sztuk, ale niestety wciąż grozi im odstrzał sanitarny :(

Zdjęcie Kasi i Grzegorza

Informujemy, że obecnie nie ma żubrów w zagrodzie, o czym więcej w albumie Wolisko zagroda żubrów

Rezerwat Wyspa Lipowa na jeziorze Szwałk Wielki - wyspa o powierzchni 2,7 ha porośnięta lasem liściastym, w którego runie występują chronione rośliny. Gleba na wyspie jest tak pulchna, że idący człowiek zapada się w nią po kostki.

„Lipowy Jar” utworzono w celu zachowania grądu, porastającego zbocza wąwozu, którego dnem płynie strumień oraz bogatego drzewostanu na okolicznych pagórkach. Występują tu liczne oczka wodne.

Więcej o puszczy Boreckiej na mazury.info

i tu:

Poza Puszczą Borecką: Cisowy Jar (10,7 ha, florystyczny, stanowiska cisa)

Góra Szeska (309 m n.p.m.) - samochodem 12 km od nas, rowerem lub na piechotę dużo bliżej. To najwyższe wzniesienie Pojezierzy Wschodniobałtyckich leżące na Wzgórzach Szeskich, drugie co do wysokości wzgórze w Polsce północno-wschodniej po Dylewskiej Górze (312 m). U nas w obiektywie naszych gości: pani Kasi i pana Andrzeja:

Na szczycie Szeskiej Góry:) (widoku niestety z niej nie ma, bo jest cała zalesiona)

W okolicy jest też wiele pomników przyrody (drzewa i głazy).

W naszej gminie Kowale Oleckie najcenniejsze atrakcje turystyczne to zabytki gminne:

Zbudowany 1719 roku ewangelicki kościół w Szarejkach, po 1945 roku przejęty na potrzeby parafii rzymsko-katolickiej

Zespoły dworsko-parkowe w Dorszach, Drozdowie, Staczach, Szwałku (3 km od nas) i Wężewie, cmentarz wojenny z I wojny światowej w Kowalach 0leckich. W okolicy wytyczonych jest 8 tras rowerowych (przypominamy, że macie Państwo w naszym gospodarstwie 3 solidne rowery górskie do dyspozycji).

W sąsiedniej gminie Świętajno: Parki dworskie w Rogowszczyźnie i w Cichem (5 km od nas), pałac w Dunajku, dworek w Kijach, XVII-wieczny kościół w Cichem i w Świętajnie.

W Olecku jezioro Olecko Wielkie, kamieniczki na rynku (plac Wolności), zabytkowy młyn z 1895, budowla kamienna z 1925, w mieście i w okolicy wytyczone liczne ścieżki turystyczne i dydaktyczne, patrz: um.olecko.pl - (zwłaszcza zachęcamy do wybrania się na wycieczkę Wiewiórczą Ścieżką).

Kilka widoczków w wykonaniu Magdy i Borysa:

20 km od Zawad Oleckich - Biała Olecka a w niej Rezydencja Tolsdorffów czyli neobarokowy pałac wzniesiony na początku XX wieku przez Friedricha von Tolsdorffa. Obecnie ktoś go remontuje, taką przynajmniej mamy nadzieję.

więcej zdjęć w albumie Biała Olecka i Wigierski Park Narodowy

23 km od Zawad Oleckich - Mieruniszki , najstarsza miejscowość w dawnym powiecie Oleckim, której litewska nazwa wywodzi się od zamieszkałej tu niegdyś ludności jaćwieskiej. Do obejrzenia m.in. monumentalne ruiny kościoła ewangelickiego z lat 1695-1710, spalonego w 1945.

Około 30 km od nas, w drodze do Woliska (jadąc od nas do Wydmin trzeba skręcić nad jezioro Gawlik) w miejscowości Grądzkie jest ruina wiatraka holenderskiego (obecnie wiatrak artystyczny, jest w nim scena a więc jakieś spektakle):

Zdjęcie zrobione przez Kasię i Michała

Zapraszamy też do Wirtualnego Przewodnika po Krainie EGO

W sąsiednim powiecie gołdapskim wiele punktów ciekawych pod kątem turystycznym zebranych na mapie atrakcji powiatu gołdapskiego

Od 30 do 50 km od nas:

Uzdrowisko borowinowo - klimatyczne Gołdap a w nim pijalnia wód mineralnych i leczniczych, otwarta: poniedziałek – piątek w godz. 12-20; sobota – niedziela w godz. 10- 20

oraz tężnie

W Gołdapi warto wdrapać się (można też wjechać windą, ale potem zejść schodami i obejrzeć kolekcję zgromadzonych tam pamiątek np. z czasu PRLu) na pięknie odrestaurowaną wieżę ciśnień i w kawiarni na szczycie zjeść lody!

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do uzdrowiska Gołdap w albumie 50. lecie Roberta

Piękna góra k. Gołdapi – z wyciągiem krzesełkowym i zajazdem serwującym w ramach kuchni regionalnej słynne kartacze, zimą trasa zjazdowa dla narciarzy, patrz: mazury.info lub zajazd-rudziewicz.pl

Piękna Góra dla narciarzy:

a więcej zdjęć z naszej wyprawy na narty w albumie Album na stronę: Atrakcje turystyczne w okolicy

obrotowa restauracja na szczycie na zdjęciu naszych gości motocyklistów

i widok z Pięknej Góry na fotografii naszego gościa Sławka

Pod Gołdapią safari w Puszczy Romnickiej, gdzie można przejechać się jeepem i z bliska zobaczyć dzikie zwierzęta biegające po ogromnym terenie gospodarstwa, choć akurat tego typu miejsc dla zwierząt nie popieramy.

zdjęcia zrobione przez Karolinę i Szafrana

W drodze do Rapy inna atrakcja - wioska indiańska w Republice Ściborskiej Biegnącego Wilka, w której liczne atrakcje, np. zaprzęgi psów i muzeum Indian i Eskimosów.

Nasza relacja z wyprawy do krainy Biegnącego Wilka w niusie o naszych odwiedzinach w Republice Ściborskiej . Relacja dość wiekowa, od tamtej pory przybyło atrakcji.

Rapa - zabytkowy niemiecki grobowiec w kształcie piramidy (zdjęcia naszych gości - Kasi i Grzegorza)

Więcej informacji o tej niezwykłej budowli na mazury.info i intour.pl

Ok. 40 km od nas Zabrost Wielki czyli niezwykła wieś historyczna, laureat konkursu na „Najlepiej zachowaną wieś historyczną Warmii i Mazur” o której więcej na portalu Moje Mazury.

Rzut beretem od nas są Wielkie Jeziora Mazurskie. Jadąc przez Puszczę Borecką mamy do Giżycka 44 km.

więcej zdjęć w niusie z naszej wyprawy z okazji urodzin Roberta.

Dolina Rospudy, o której było głośno w związku z budową obwodnicy augustowskiej. Po drodze do Augustowa malowniczy rynek w Raczkach i pałac Paca w Dowspudzie. Tu jedno ze zdjęć z naszej wycieczki w maju 2008:

Reszta zdjęć w niusie z wyprawy w Dolinę Rospudy .
Można też wziąć udział w spływie kajakowym Rospudą . Nasze zdjęcia ze spływu Gustawa z dziadkiem w albumach: Spływ kajakowy Rospudą - zdjęcia dziadka i Spływ kajakowy Rospudą - zdjęcia Gucia

Jednodniowe spływy kajakowe rzeką Łaźną Strugą i Ełk organizuje wypożyczalnia kajaków "DRYF" :

zdjęcie pobrane z ich strony

Stańczyki - malowniczo położona miejscowość słynąca z dwóch zabytkowych mostów kolejowych wybudowanych w 1926 roku. Więcej informacji o „największych wiaduktach północy” na mazury.info , na zachętę wiadukty z lotu ptaka (tak naprawdę drona) a poniżej nasz fotoreportaż z wycieczki z gośćmi z Niemiec:

(zdjęcia Tomka i Suzane)

Kiepojcie niedaleko Stańczyków

a w nich wiadukty prawie jak w Stańczykach, tylko zaniedbane

w obiektywie naszych gości - Sławka i Krysi

Oprócz wiaduktów w Stańczykach i Kiepojciach, w naszej okolicy są inne zabytki kolejnictwa! Proszę zobaczyć nius Śladami kolejki...

Smolniki - miejscowość w Suwalskim Parku Krajobrazowym ze wspaniałym punktem widokowym (niestety szewc bez butów chodzi, nigdy tam nie byliśmy, więc zdjęcia nie mamy:))

Wigierski Park Narodowy jedyny w tej części Polski Park Narodowy

więcej zdjęć w albumie Biała Olecka i Wigierski Park Narodowy

Zawady to świetna baza wypadowa do zwiedzania państw Pribaltika. Najbliżej i najłatwiej (bo bez wizy a nawet bez paszportu) do Kowna i Wilna na Litwie. Latem, co sobota z rynku w Olecku rusza autobus z przewodnikiem, ale można oczywiście wybrać się swoim samochodem. Dla zachęty kilka zdjęć z wyprawy Borysa i Magdy na Litwę, Łotwę, do Estonii i Finlandii a nius z tej wycieczki i więcej zdjęć tutaj .

Litwa - Kowno

Litwa - Grutas Park czyli park z radzieckimi pomnikami

Litwa - Wilno - Ostra Brama

Łotwa - Ryga

Estonia - panorama Tallina

Finlandia - zamek w Savonlinna

Można skorzystać z usług Biura turystycznego Sambia w Olecku, które organizuje wycieczki do krajów przyściennych; szczególnie atrakcyjne dla naszych gości są jednodniowe na Litwę.

Oferta atrakcji w okolicy także pod:

W okolicy

Dyskusja

kam22, 2008/08/04 17:55
Fajna wycieczka Litwa Łotwa Estonia Finlandia heh też się do takiej przymierzam.
rewelacyjna wycieczka,też podróżuje , to naprawde wciągą, pozdrawiam, 2009/01/04 10:25
Wpisz swój komentarz:
Y S M K L
 
 
atrakcje_turystyczne_w_okolicy.txt · ostatnio zmienione: 2021/06/04 06:36 (edycja zewnętrzna)
 
Zawady Oleckie - Agroturystyka - Ceramika