27 sierpnia 2007

widziana była

Czapla biała w Zawadach Oleckich!

Tych, co nie znają się na ptakach, informujemy, że do Polski, a tak daleko na północ to już w ogóle, zalatuje właściwie nie wiadomo po co, bo interesu tu żadnego nie ma, pewnie gdy któraś zabłądzi, albo ją ciekawość świata poniesie. Owszem można ją spotkać jesienią na południu naszego kraju, ale w Zawadach?! To naprawdę gratka. Bo gnieździ się na południu i południowym wschodzie Europy, nad Morzem Śródziemnym i Czarnym, a dokładniej tu:

Tymczasem Robert wychylając się z przyszłego okna budowanej kuchni, aby przybić kolejne deseczki, o mało nie spadł z przyszłego parapetu. Niemal nad jego głową, a potem nad drzewami przy jeziorze przeleciało wielkie (rozpiętości skrzydeł ma 160 cm!), smukłe, białe ptaszysko i skierowało się ku brzegowi lasu. Na pewno była to czapla, ale za biała na siwą, a za duża na nadobną. Pognał za nią z lornetką, ale zniknęła mu z oczu. Wziął „na wszelki wypadek” aparat i pojechał jej szukać swoim wiejskim pojazdem po okolicznych „terenach dla ptaków brodzących”. Już miał zawiedziony zawracać, gdy spłoszona jego samochodem wzbiła się w powietrze nad brzegiem jeziora Cichego. Nie odleciała na szczęście daleko, więc pstryknął jej parę fotek żałując, że nie ma większego obiektywu. Ale co się naoglądał jej przez lornetkę, to jego. Potem jeszcze przedzierał się za nią po przybrzeżnych chaszczach, ale nic dziwnego – to jego pierwsza czapla biała w życiu! Była w szacie spoczynkowej, czyli miała żółty dziób, czego nawet można się dopatrzyć na zdjęciach.

I „wyodrębniona” z tych zdjęć:

I niech ktoś powie, że nie warto do nas przyjechać!

Dyskusja

Zuzanna, 2009/07/31 20:08
Czapli jeszcze nie widziałam...Ale wiem,że jest nad jeziorami,rzekami i stawami...Są różne gatunki czapli:siwa,nadobna,biała,złotawa i inne...Są wielkości bociana lub żurawia.
Wpisz swój komentarz:
M W S K W
 
 
czapla_biala_w_zawadach.txt · ostatnio zmienione: 2021/06/04 06:37 (edycja zewnętrzna)
 
Zawady Oleckie - Agroturystyka - Ceramika