WARSZTATY CERAMICZNE

Uwaga, z powodu obostrzeń związanych z pandemią covid19 zajęcia mogą odbywać się tylko na powietrzu, a więc przy dobrej pogodzie!

Informacje o warsztatach odbywających się w pracowni ceramicznej Galerii Wiejskiej

Informacja podstawowa:

Warsztaty odbywają się tylko porą ciepłą, czyli od maja do końca września, ew. w październiku, jeśli pogoda łaskawa. Pracownia znajduje się w starej stodole, której nie da się zimą ogrzać do tego stopnia, by można było w niej długo pracować i żeby nie grabiały mokre od gliny ręce. Zajęcia mogą się odbywać każdego dnia od połowy lipca do połowy sierpnia, poza tym okresem - tylko w niektóre dni tygodnia. Jedynie dla naszych gości jest możliwość szkliwienia kafelków w pensjonatowej kuchni niezależnie od pory roku.

Informacja dla większości najważniejsza - cena:

Niezależnie od ilości osób biorących udział w warsztatach nauki lepienia z gliny i zdobienia zrobionych przez siebie rzeczy kosztuje 80 zł od osoby, zajęcia ze szkliwienia kafelków kosztują 70 zł od osoby. Na cenę składają się koszty używanych w ceramice materiałów (glina, barwniki, szkliwa, angoby, płytki ceramiczne), prądu zużytego do wypałów w piecu, pracochłonność przygotowywania gliny dla każdego uczestnika oraz doglądanie i poprawianie przez cały tydzień, żeby się nie zdeformowały, zanim wyschną, ulepionych przez warsztatowiczów rzeczy. Każdy uczestnik ma zapewnioną indywidualną pomoc.
Zrobienie jednego kafelka (oferta tylko dla naszych gości, jeśli akurat odbywają się warsztaty, do których chcą dołączyć) kosztuje 30 zł

Czy musi zebrać się grupa, by móc korzystać z warsztatów?

Bez względu na to czy zgłosi się jedna osoba czy 5, zajęcia odbywają się, trzeba tylko wcześniej ustalić dzień i godzinę. Nie ma z góry ustalonego harmonogramu czy cyklu warsztatów, do którego trzeba się dostosować. Pojedyncze osoby zostają dołączone do mniejszych grup, a jeśli akurat nie ma innych chętnych, korzystają z pracowni i mojej pomocy indywidualnie, w miarę mojej dostępności.

Jedne zajęcia trwają do 3 godz

a ilość zajęć, w których chce się uczestniczyć, to sprawa indywidualna. Na pierwszych warsztatach poznaje się podstawy lepienia w glinie lub szkliwienia kafli, na kolejnych można już tworzyć, co się chce, w miarę zdobytych umiejętności, a także poszerzać je - na każdych zajęciach jestem do Państwa dyspozycji. Można brać udział w zajęciach 2 razy po 3 godz. w ciągu dnia, ale między zajęciami musi być przerwa (np. jedne zajęcia rano, drugie po południu)

Na pierwszych zajęciach z gliny

dorośli, młodzież i starsze dzieci lepią korale, miskę dla kota (lub popielniczkę), formę cylindryczną (np. kubek) i miskę. Lepienie tych przedmiotów pozwala nauczyć się podstawowych technik.

:warsztaty_prace.jpg

Młodsze dzieci lepią koraliki, miseczkę, figurki i „medaliony”

Czyli jak widać:) zapraszamy zarówno dorosłych, jak i młodzież oraz dzieci

nie należy jednak traktować warsztatów jak przedszkola, w którym przechowa się pociechy, a samemu wyskoczy do Olecka na zakupy:) Najmłodsze dzieci najlepiej korzystają z zajęć, gdy rodzice uczą się razem z nimi. Jeśli rodzic pomaga dziecku i nie szkliwi swojego kompletu kafelków, płaci tylko za dziecko.

Grupa biorąca udział w jednych zajęciach nie może być większa niż 5 osób.

Wynika to nie tylko z braku miejsca w pracowni, ale i z dbałości o warunki do dostatecznego skupienia.

W pracowni jest nożne koło garncarskie

ale nie jestem zbyt zręcznym garncarzem, dlatego jeśli ktoś zainteresowany jest nauką toczenia naczyń na kole, informuję, że po otrzymaniu wstępnych wskazówek, dalej musiałby zmagać się sam :) Wbrew pozorom, że naczynie szybko robi się samo, to bardzo trudne, wymaga wielu godzin nauki i nie wychodzenia z wprawy, a ja niestety miałam długą przerwę i nie mogę już powiedzieć, mimo kilku prac wykonanych tą techniką, że umiem to robić. Kiedy znowu się poduczę, dam znać :)

Na pierwszych zajęciach ze szkliwienia kafelków

dostaniecie Państwo do dyspozycji komplet 4 kafelków 15 x 15 cm i będziecie je ozdabiać szkliwem dwiema technikami.

Istotną informacją jest, że zrobione z gliny rzeczy potrzebują od 4 dni do tygodnia, by wyschnąć, zanim wypali się je w piecu.

Czas schnięcia zależy od wielkości ulepionych rzeczy, ich grubości, a przede wszystkim od pogody - w upalne dni można liczyć na 3-4 dniowe schnięcie, jednak zbyt szybko też nie może się to odbywać.

Jeśli więc chce się odebrać ulepione przez siebie rzeczy, trzeba albo być w Zawadach ok. 8 dni od ich wykonania (jeśli chce się je ozdobić i poszkliwić, to nawet 9-10 dni), albo przyjechać ponownie i uczestniczyć w zajęciach, na których ozdobi się i poszkliwi swoje wypalone wyroby.

:warsztaty_prace_dzieci2.jpg

Odkąd mamy fotowoltaikę, staramy się robić wypały w dzień, od samego rana (7-8 godzin) tak więc wyroby poszkliwione i kafle będą wypalane następnego dnia po warsztatach, są wtedy do odbioru kolejnego dnia od rana (piec długo stygnie, zanim można wyjąć z niego zawartość). Należy mieć to na uwadze i zgłaszać chęć uczestniczenia w warsztatach odpowiednio wcześnie, w zależności od długości pobytu. Jeśli ktoś planuje pobyt w Zawadach zbyt krótko, jego prace zostaną u nas do czasu, gdy przyjedzie ponownie. Jeśli ktoś mieszka w Warszawie, możemy wypalone w piecu prace przywieźć, a jeśli gdzie indziej, możemy wysłać pocztą za dodatkową opłatą.

Szkliwione przez siebie kafelki na ogół można odebrać rano drugiego dnia po szkliwieniu

Te kafle to jedne z moich ulubionych prac

Wszystkie wyroby na zdjęciach to prace naszych warsztatowiczów.

Poniżej ikonka prowadząca do galerii prac uczestników warsztatów - tylko w nią kliknąć!:)

prace_dzieci_ikonka.jpg

Więcej zdjęć, na których można prześledzić proces tworzenia w naszej pracowni, w albumie Na warsztatach w pracowni ceramicznej Galerii Wiejskiej

O warsztatach jest również na stronie "Już teraz" .

Zobacz też INNE WARSZTATY

Dyskusja

Aurela, 2012/06/12 10:49
robienie kafelków prawdziwe przeżycie;)
Wpisz swój komentarz:
H F B᠎ I Y
 
 
informacje_o_warsztatach_ceramicznych.txt · ostatnio zmienione: 2021/07/21 18:43 przez ania
 
Zawady Oleckie - Agroturystyka - Ceramika