początek 9 lipca 2017

Kronika Szkoły w Zawadach wydrukowana po polsku

a potem dalsza historia kroniki wydanej w postaci pięknej książki!

Nareszcie w wersji papierowej, a po przemyśleniu, jak to zrobić, niebawem na tej stronie w postaci elektronicznej
Kronika szkoły w Zawadach Oleckich 1883 - 1944

Wczoraj Robert przytargał pudło z ostateczną wersją wydrukowanych kronik. Nie będę już narzekać, że nasze życie stanęło na głowie, odkąd zaczęły spływać kolejne porcje tłumaczenia z niemieckiego. Poprawkom, redagowaniu nie było końca. Im do końca było bliżej, tym dalej się wydawało. Ostatnie noce zarwane, ale wreszcie w środę nastąpił ten historyczny moment, kiedy w Manufakturze Reklamy „Bee better” w Olecku został złożony do druku wypieszczony plik.

Jakby z tej okazji szkoła w Zawadach dostała nowy image - piękną jasno-żółtą elewację:

Dla przypomnienia - szkoła ze zdjęcia z roku 1984 (skan z książki „Treuburg”):

Koszt finansowy kroniki to tłumaczenie, druk i oprawa (piękne śruby introligatorskie, które przyszły z USA, spajające całość). Reszta to anonimowy i z serca wkład wielu osób, wymienionych z imion we wstępie kroniki. Tylko Robert i Hermann podpisują się z nazwiska jako organizatorzy przedsięwzięcia. Wszyscy, którzy anonimowo wsparli ten projekt i dorzucili nieco kasy (a niektórzy byli hojni, za co baaardzo dziękujemy raz jeszcze), dostali dziś wiadomość o szczęśliwym finiszu. Dwóch osób niestety nie udało się namierzyć - pań Marty T. i Basi K., prosimy o zgłoszenie się do nas lub przysłanie adresu, na jaki mamy wysłać kronikę.

okładka z rysunkiem Marcina Młynarczyka w wersji białej - bo są białe i ekologiczne czyli w kolorze tektury

A to już historia:

16 kwietnia 2017 ruszyła zrzutka.pl

Wpis Roberta na zrzutka.pl:

Kochani miłośnicy Zawad Oleckich. Pomału dobiega końca mój projekt „Kronika szkoły w Zawadach Oleckich”.
Mój w przenośni, bardziej na miejscu byłoby napisać „mój”, bo pomagała i wciąż pomaga przy nim grupa ludzi równie jak ja interesujących się historią wsi, w której 18 lat temu zamieszkałem.

W największym skrócie etapy tego projektu wyglądały tak:
- odnalezienie i zakup w sieci kronik szkoły (1883-1944) w formie xero manuskryptu pisanego różnymi stylami pisma ręcznego.

- pismo zwane Sütterlinschrift było na tyle trudne do rozszyfrowania, że jeden z naszych gości, (szukający w Zawadach korzeni rodziny swojej żony) Hermann poświęcił ponad pół roku na przepisanie kroniki w języku niemieckim. W tej wersji kronika liczy 130 stron. Hermann wykonał oprócz tego kapitalną pracę dodając kilkadziesiąt linków, bardzo pomocnych w zrozumieniu i poznaniu historii i życia w Prusach Wschodnich.

- po otrzymaniu od Hermanna niemieckiej wersji kroniki rozpocząłem poszukiwania tłumacza, który podjąłby się przetłumaczenia tego dosyć specyficznego i trudnego tekstu.
Trochę to trwało, aż w końcu znalazłem panią Elżbietę, która wkrótce skończy tłumaczenie tekstu. Na dziś mamy kronikę przetłumaczoną do roku 1935.

- równolegle z tłumaczeniem, przetłumaczone fragmenty poddawane są fachowej korekcie i redakcji przez naszą kochaną sąsiadkę Agnieszkę.

- ja staram się wszystko poskładać razem i pracuję nad przygotowaniem dwóch wersji kronik. Jedna będzie wydrukowana w formacie A4 i zbindowana jak skrypt (nakład w zależności od potrzeb).
Druga będzie w formie elektronicznej z działającymi linkami pierwotnie umieszczonymi przez Hermanna a zastępowanymi przeze mnie na zrozumiałe dla osób nie znających niemieckiego czyli głównie polskie a czasem angielskie.

A na deser i dla równowagi zamierzam dołączyć wszystkie wiersze napisane przez ludowego poetę mazurskiego, Jana Luśtycha (1833-1901) mieszkańca Zawad Małych, jakie znalazłem porozrzucane wśród wielu małonakładowych wydawnictw. Jan Luśtych (Johan Lustig) pisał głównie po polsku i może dlatego w kronikach szkoły zawadzkiej jest tylko jedna wzmianka na jego temat. Wierszy będzie kilkadziesiąt.

Każde wsparcie finansowe będzie mile widziane. Projekt w całości pochłonął ok. 2000 złotych a każdy wydrukowany egzemplarz kroniki będzie mnie dodatkowo kosztował 25-30 zł.
Egzemplarze drukowane powinny pojawić się przed wakacjami. Wersja elektroniczna będzie dostępna kilka miesięcy później.
„Zrzutkę” kieruję do znajomych i przyjaciół pragnących nieco obniżyć mój koszt całego przedsięwzięcia. Jest ono całkowicie „non profit”. Każdy kto pokryje koszt druku jednego egzemplarza dostanie go jak tylko całość będzie gotowa.
Jeśli nikt nic nie dorzuci ponad te 30 zł to i tak było warto.

Na koniec dodam, że gdyby hojność Wasza przekroczyła cel zrzutki, dodatkowe środki przeznaczymy na urządzenie małego muzeum z eksponatami znalezionymi w zawadzkiej ziemi i nie tylko.

Pozdrawiam i z góry dziekuję.
Robert Maluchnik

Na zachętę fragment kroniki:
1906
W parafii zdarzyło się wiele nieszczęśliwych wypadków. W Cichach wracający nocą z pola do domu mężczyzna zginął od uderzenia pioruna.
W Jurkach zabito jednemu gospodarzowi dwa woły. Dopiero pod koniec czerwca nadszedł oczekiwany z utęsknieniem deszcz. Był on bardzo łagodny, ale obfity.
Zboża jare, warzywa i kartofle odzyskały siły. Przysłużył się on przede wszystkim zbożom jarym. To była prawdziwa przyjemność patrzeć, jak odzyskują siły.
W tym czasie dojrzało żyto. Zostało skoszone już w pierwszych tygodniach lipca. Wszędzie, nawet na piaszczystej glebie, było gęste i wysokie. Na początku sierpnia można było również skosić zboże jare. Przy pięknej pogodzie zwieziono żyto, zboże jare i zapasy paszy. Jesień była tak samo piękna jak lato.

Podczas ferii jesiennych przeprowadzone zostały naprawy w szkole i przynależnych do niej budynkach gospodarczych. Izbę mieszkalną wytapetowano, kuchenkę naprawiono, a w podłodze wykopano pomieszczenie zamykane na klucz. Doprowadzono do porządku oborę. Niestety pieniądze na naprawę wydano całkowicie na darmo, ponieważ budynek obory jest w tak złym stanie technicznym, że nauczyciel i tak będzie musiał zimą okrywać bydło, aby choć trochę uchronić je od zimna.
Kogutom odmarzają co zimę grzebienie, choć i tak są trzymane w oborze. Poza tym dobudowano przy ustępie pisuar.

W sierpniu wybuchła w wiosce epidemia szkarlatyny. Zmarło na nią wielu uczniów. W ciągu tygodnia zmarło czworo dzieci właściciela Gritzka.
Od 22 października do 17 listopada szkoła była zamknięta.
Zima była nadzwyczaj sroga. Śnieg padał obficie. Poza tym panował utrzymujący się silny mróz. Nawet w oborach, w których było dużo bydła, zamarzł obornik.
Nie udało się dobrze nagrzać szkoły. Temperatura w pomieszczeniu wynosiła co najwyżej +5ºC. Podczas lekcji uczniowie stali przeważnie przy piecu. Z powodu zimna bydło i świnie nauczyciela zachorowały i musiały być okrywane derkami.

I na koniec jeden z wierszy Jana Luśtycha:

GORZAŁKA ŹRÓDŁEM ZŁA

Starą gorzelnię w Cichach rozwalono
I nie za dawno większą postawiono,
Bo ona stara już za mała była.
Co dzień trzy tony, więcej nie smrodziła.
Lecz nowa teraz drugie tyle smrodzi,
A przy kościele wiele ludziom szkodzi,
Że coraz więcej grzechu popełniają.
I na nic patrząc już Boga gniewają.
Pożal się, Boże, mili przyjaciele!
Co się to dzieje w Cichach przy kościele.
Tam nie o Bogu świętym rozmawianie,
Lecz o gorzałce wciąż rozprowadzanie.
Biada ludowi, który o tym baje,
Głupiej gorzałki pijać nie przestaje.
Biada pijakom! Rozum pożerają,
Trują swe zdrowie, panów wzbogacają.
Biada i panom! Oni wiedzą dobrze,
Że pijak truje gorzałką swe zdrowie.
Gdyby przemogli, żółć by przedawali,
Byleby więcej grosza nazbijali.
Lecz błogo takim, którzy jej nie piją,
Ale przy zdrowym rozumie wciąż żyją.
Tym odda Pan Bóg nagrodę trzeźwości,
Gdy ich raz przyjmie do wiecznej radości.

1866 r.

siedlisko, gdzie mieszkał Jan Luśtych(skan z książki „Treuburg” wydanej przez KOMMISIONS-VERLAG GERHARD RAUTENBERG - LEER w 1990)

a tak wygląda teraz:(

Dla tych, którzy nie używają FB, cały tekst pana Mateusza

Czerwiec 2018

Miło nam poinformować, że grupa nieformalna Ania i Robert w Zawadach otrzymała dofinansowanie na wydanie kroniki szkoły i wierszy Luśtycha w formie normalnej książki, która będzie rozdawana bezpłatnie do bibliotek i różnych instytucji!

I nareszcie! 18 grudnia 2018 roku Robert przywiózł od wydawcy (wydawnictwo SIGNI) kilka paczek świeżutkich, pachnących książeczek! Przypominam, że książki nie są na sprzedaż, zainteresowani mogą je otrzymać w Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich na spotkaniu z Robertem i profesorem Zbigniewem Chojnowskim 1 marca 2019 (patrz niżej) lub w Galerii Wiejskiej w Zawadach Oleckich.

Link do naszego niusa o wydaniu kroniki w formie książki:

Link do artykułu na portalu Goldap.org.pl:

Zaproszenie na spotkanie 1 marca 2019:

Recenzja dr Jerzego Łapo:

I koniec projektu czyli spotkanie autorskie 1 marca 2019 w Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich w sali kinowej (bo w galerii chętni nie pomieścili się). Roberta wspomagali: red. Jerzy Kisielewski - obecny właściciel zawadzkiej szkoły i nasz przyjaciel, prof. Zbigniew Chojnowski - znawca Prus Wschodnich i twórczości Jana Luśtycha, Mirosław Słapik - wydawca książki (wydawnictwo SIGNI w Gołdapi). Na koniec książki rozeszły się jak ciepłe bułeczki a Robert rozdawał autografy.

a więcej zdjęć z opisami w albumie Wieczór autorski a niebawem udostępnimy zapis audio z tego ciekawego spotkania (ale u Roberta „niebawem” może trochę potrwać;))

Zapraszamy też na stronę GCK , gdzie dużo zdjęć z imprezy.

Informujemy, że niestety nakład kroniki został wyczerpany ale myślimy o kolejnym, jak tylko znajdą się jakieś na to fundusze.

21 marca 2019 ukazała się wzmianka o książce w Vivie, autorstwa Jerzego Iwaszkiewicza:

marzec 2019 "Salony Jerzego Iwaszkiewicza" - Viva

W październiku 2021 nareszcie drukarnia wydrukowała drugie, poprawione wydanie kroniki szkoły zawadzkiej. Tym razem sfinansowane jest z naszej kieszeni. Książkę można kupić. Ceny dokładnej jeszcze z braku czasu nie ustaliliśmy, ale będzie to tylko zwrot kosztów.

we wtorek Robert przywiózł książki z Suwałk

powrót do: Historia Zawad Oleckich (Sawadden, Schwalgenort)

Dyskusja

Monika, North Carolina, 2017/07/09 22:27
Fantastyczna praca i wielkie wydarzenie. Bardzo Wam gratuluje.
I jak zwykle podziwiam Wasz wysilek. Jestescie prawdziwymi ludzmi renesansu.
ania, 2017/07/09 23:38
Hłe, hłe, żebyś Ty wiedziała, co dziś człowiek renesansu robił...;)
Monika, North Carolina, 2017/07/10 07:28
Samolot zbudowal?
ania, 2017/07/10 09:07
ciepło, ciepło!
Monika, North Carolina, 2017/07/11 08:10
Aha, to znaczy, ze balon juz macie na wyposazeniu!
MACIEK, 2017/07/14 23:31
Gratuluje panom za ten renesansowo oswieceniowy pomysl i sredniowieczna wytrwalosc. Jest to najlepszy dowod ze zyjecie w zgodzie z otoczeniem (jesli z jego historia to i z dzisiejszoscia)

Ja wlasnie sie przeprowadzam i natknalem sie na rownie ekologiczny (bo zolty) tomik wieszcza, ktorego cytuje dla rownowagi:"Pijemy wegrzyn, mocny setnym latem,

Wra po krysztalach koniaki i pacze,

Plci piekna gasi pragnienie muszkatem,

Co dajac rzezwosc, mysli nie zaplacze."
MACIEK, 2017/07/14 23:37
Gratuluje pomyslu !
ania, 2017/07/15 10:11
Dzięki i miłej (o ile to możliwe) przeprowadzki!
Wpisz swój komentarz:
A U C W R
 
 
kronika_szkoly_w_zawadach_oleckich_1883_-_1944_po_polsku_gotowa.txt · ostatnio zmienione: 2021/10/16 17:26 przez ania
 
Zawady Oleckie - Agroturystyka - Ceramika